Jak začít s webdesignem a naučit se ho online

Stát se opravdovým webdesignerem není úplně snadné a stejně jako jiná dovednost, ve které chcete vynikat, vyžaduje spoustu učení se a určitou praxi. V současnosti neexistuje webdesign jako studijní obor, takže vám ve výsledku nezbyde nic jiného, než se touto oblastí prokousat jako samouk.

Pokud preferujete knihy, určitě sáhněte po odborné literatuře. Bez pochyby však vaší hlavní zásobárnou informací bude internet a vlastně takové online studium. Naštěstí dnes existuje spousta videonávodů, diskuzí, poraden a nástrojů, které vám pomohou postavit se na vlastní nohy. Připravte se na to, že pokud stojíte na úplném začátku, čekají vás tyto základní kroky.

Obsah

Do tvorby webu se můžete pustit ve chvíli, kdy máte jasný obsah webu. Musíte přesně vědět, o čem bude, jaké bude obsahovat informace, fotky apod. Díky práci s reálným textem odvedete i kvalitnější práci, protože budete další formátování automaticky přizpůsobovat obsahu. I z tohoto důvodu bude výsledné dílo profesionálnější. Obsah tak bude čtivý a příjemný.

HTML

Prvním a nejdůležitějším krokem je naučit se kódovat v HTML. Tento stále nejoblíbenější jazyk pro kódování www stránek používá definované značky pro vytváření a formátování dokumentů pro webové stránky. Je tedy jasné, že se pro vás stane alfou a omegou pro další kroky. O programování v HTML najdete bezpočet online textů, diskuzí a poraden, kde vám zkušenější programátoři jistě rádi poradí nebo vás nasměrují správným směrem.

CSS

Jakmile se pustíte do tvorby webu, zjistíte, že musíte zvládnout základní typografii, tedy naučit se CSS. Jedná se o jazyk pro popis způsobů zobrazení elementů na stránkách napsaných v jazycích HTML, XHTML nebo XML. Tento novější styl vám vlastně umožňuje dát obsahu formu – rozhodujete o tom, jakou bude mít barvu text, jak velký bude nadpis, jaká bude barva pozadí nebo jak bude text zarovnaný. V podstatě se jedná o to nejzákladnější a nejdůležitější formátování, které musíte zvládnout. S typografií webu se tak dostanete do poctivé designerské práce, protože se jedná o jakýsi základ, který vám může dát velký náskok před ostatními. Jazyk HTML, CSS nebo jiné jazyky si můžete zdarma studovat na webu CodeAcademy.

Typografie je věda, a pokud ji dobře zvládnete, vytvoříte úžasný designový zážitek. Všechny jednotlivé kroky je třeba prostudovat. V této oblasti vám dá skvěle ucelené informace např. kniha Praktická typografie od Buttericka, kterou si můžete nastudovat i online.

Fonty, barevná typologie

Jakmile si osvojíte základní pravidla typografie, budete se chtít pustit do výběru správného fontu. S výběrem fontů vám hodně pomůže např. Google, který nabízí ty nejlepší kombinace fontů. Pro otestování vlastních fontů pak můžete vyzkoušet i googlovský kombinátor webových fontů nebo web Typecast.

Barvy, které jdou ruku v ruce s emocemi, jsou ve své podstatě skutečná věda. Musí splňovat samozřejmě základní technické nároky na viditelnost textu. Zároveň si však dokáží pohrát i se skutečnými lidskými emocemi a vám získat plusové body. O teorii barev si můžete přečíst například na webu Tutsplus a najdete tam i  generátory barevných schémat.

Další nástroje

V dalších krocích se už budete setkávat např. s kreslícími aplikacemi (např. Google draw), editory kódu (např. Brackets), editory obrázků (Photoshop, Corel,..). To vše jsou nástroje, díky kterým dostanou jednotlivé prvky vašeho webu finální podobu a tvář.

Webdesign a tvorba webů je složitý proces. Váš první web bude na světě poměrně snadno. Abyste se však stali jedničkami v oboru, nepřestaňte studovat jednotlivé oblasti a kroky. Jedině tak můžete být moderní a úspěšní webdesigneři.

About the Author: admin